Сьогодні, яку сферу не візьми, майже всюди актуальне застосування пропіленгліколю. Його вводять в харчові продукти, косметичні засоби й тютюнові матеріали. Він присутній у складі медикаментів, фарб, гальмівних рідин, є основою рідини для електронних сигарет, використовується для охолодження пива і вина в ході ферментації, заповнення труб систем опалення та є серед інгредієнтів антифризів. Виходить, що пропіленгліколь трапляється в житті кожного з нас чи не щодня. Ми чистимо зуби зубною пастою, користуємося косметикою, їмо кондитерські вироби й так далі, і тому подібне. Величезна ймовірність, що з цими та іншими продуктами в наш організм потрапляє пропіленгліколь. Чи варто його боятися, чи несе пропіленгліколь шкоду або можна навіть не звертати увагу на його наявність у складі різних продуктів, оскільки про небезпеку не йдеться? Читайте далі й знайдете відповіді на ці запитання.
Існує багато міфів навколо питання шкоди/безпеки пропіленгліколю. Можна почути про його токсичність, пошкодження ним печінки, подразнення шкіри, що існує шкода для організму і тому подібне. Хтось керується тим, що речовина синтезується з нафтопродуктів, і це вже як би само собою говорить про шкоду для людини. Інші проводять аналогії по типу: те, що входить до складу антифризу для авіації, апріорі не може характеризуватися безпекою в складі косметичних засобів. Одним словом, кажуть багато, а обґрунтувати фактами і результатами досліджень свою думку виходить далеко не у всіх. Більшість подібних заяв – це не що інше, як спотворення інформації та чорний піар.
Пропіленгліколь (клас небезпеки – 3) в чистому вигляді є речовиною багаторазово вивченою й протестованою на предмет шкоди для людського організму. Його перевіряли серйозні міжнародні комісії, які спеціалізуються на косметиці, ліках і харчових добавках, зокрема FDA і CIR. Так ось, токсичність ПГ ніким не була встановлена. Речовина визнана безпечною і не канцерогенною. Доведена відсутність подразнювальної дії на шкіру. Безпека в якості харчового інгредієнта продемонстрована присвоєнням коду Е1520. Присвоєний комісією FDA статус GRAS означає достатню безпеку навіть при вживанні разом з їжею. Більше про фізичні та хімічні властивості пропіленгліколю.
В ході досліджень актуалізували тривале вживання пропіленгліколевмісної їжі в значних обсягах. При цьому не було відзначено жодної шкоди печінці, ниркам або іншим органам. Якщо десь і проскакували окремі порушення, то вони мали короткочасний характер. Короткочасним ефектом у вигляді невеликих подразнень і почервоніння супроводжувався і прямий контакт нерозбавленого пропіленгліколю зі слизовими очей і дихальною системою. Хочемо акцентувати вашу увагу на тому, що у всіх дослідженнях використовувалися набагато вищі концентрації речовини, ніж ті, які присутні у косметичних засобах. І навіть за таких умов ніякі незворотні порушення не були зафіксовані.
Відтак пропіленгліколь є продуктом добре вивченим і визнаним безпечним для здоров’я навіть у великих обсягах. Його безпечна денна норма не встановлена. Щоб отруїтися ПГ, знадобиться з’їсти його дуже багато. Пероральне застосування вважається повністю нешкідливим для людини. Нюанси можливі лише при підшкірному або внутрішньовенному введенні. Також не варто допускати випадкове потрапляння великих обсягів у дитячий організм.
Паріння із задіянням електронних сигарет на сьогоднішній день дуже популярне. А виготовлення рідин для них передбачає залучення основного матеріалу – пропіленгліколю, поряд з гліцерином. Також можуть використовуватися дистильована вода, нікотин і ароматизатори, але зараз мова не про них.
При цьому ціна пропіленгліколю досить прийнятна. Але перейдімо до відповіді на головне запитання. Отже, пропіленгліколь, шкідливий для організму як складова частина рідин для е-сигарет? Всередину в процесі паріння він потрапляє в малих обсягах, в таких, що здійснити негативний вплив просто нездатний. Однак, тут є важливий нюанс. Люди, які страждають від алергії на пропіленгліколь, можуть відчути вельми неприємну, хоча й досить м’яку реакцію – тяжкість у грудях після кількох затяжок. Якщо алергії немає, то і побоюватися за великим рахунком саме ПГ компонента немає сенсу. Тільки дуже великі дози і пропорції здатні нашкодити дихальній, а також нервовій та видільній системам. Пропіленгліколь чим шкідливий для організму людини при випадковому вдиханні? Нічим! Але все ж при тривалому впливі слід бути обережними і відслідковувати реакцію свого організму.
Важливо, щоб пропіленгліколь був якісний, з відповідними технічними параметрами, насамперед в’язким, безбарвним, зі солодкуватими смако-ароматичними характеристиками. На нього припадає близько 40-50 % складу рідин для е-сигарет. Він та інші компоненти повинні вводитися в правильній послідовності: стабілізатори і нікотин в ПГ для інтенсифікації розчинення.
Одне з найпоширеніших запитань: пропіленгліколь чим небезпечний як інгредієнт косметичних засобів? Дійсно, такий компонент є в складі багатьох шампунів, кондиціонерів та використовується в інших засобах для волосся, в масках, кремах для обличчя, рук і тіла, плюс у лінійках, розроблених для дітей. Він підсилює абсорбцію, а відтак робить косметику більш ефективною. Крім цього, здійснює бактерицидну дію. Як консервант подовжує терміни придатності косметики. З незаперечних переваг пропіленгліколю: біорозпад і повне виведення з людського організму. Тобто він і в людині не накопичується, і довкіллю не шкодить.
Пропіленгліколь вплив на організм людини, потрапляючи в нього з косметичних засобів, де міститься в розумних обсягах, здійснює лише позитивний. Не більше 10 % – і про жодну шкоду годі й казати. Косметику з такою концентрацією можна використовувати хоч щодня без негативних наслідків для здоров’я. Підвищений відсоток речовини не вітається через можливе порушення функціонування нирок. Та й надійні косметичні бренди, під якими випускається якісна сертифікована косметика, до нього не вдаються.
В цьому розділі, як і в попередньому, хочемо згадати про людей з алергією на пропіленгліколь або з підвищеною до нього чутливістю. Якщо раніше проявлялись будь-які негативи, краще вибрати косметику, яка не містить ПГ. При дерматитах та інших шкірних хворобах перед початком використання засобів з пропіленгліколем радимо провести тест на невеликій ділянці шкіри.
Цікаво дізнатися й те, чи несе пропіленгліколь шкоду яку-небудь як антифриз у системах опалення та холодопостачання? Правильно, потрібно розібратися у всіх нюансах.
Багато хто звикся з думкою, що антифриз – це дуже небезпечно. Але таке твердження стосується матеріалів на основі етиленгліколю (це він токсичний і це з його вини поширилася погана слава). Пропіленгліколь у цьому випадку став відмінною безпечною альтернативою. Багато сучасних виробників антифризів все частіше здійснюють заміну етиленгліколю на пропіленгліколь, підвищуючи безпеку своєї продукції і вплив на організм нівелюючи шкідливий.
Для порівняння: аварійний розлив етиленгліколевого теплоносія може спровокувати потребу заміни дерев’яного покриття підлоги, плитки, утеплювача та інших матеріалів. Якщо таке трапиться з пропіленгліколем, достатньо буде зібрати матеріал, за допомогою мокрої ганчірки, нічого руйнувати не доведеться.
Ми розглянули тему «пропіленгліколь: токсичність vs безпека» і постаралися подати по ній комплексну різнобічну інформацію. Якщо ви знайшли відповіді на свої запитання, ми цьому дуже раді. Переглянути й купити пропіленгліколь можна у каталозі на нашому сайті.
Адреса:
м. Львів, вул. Грунтова, буд. 1